טיפים לצילום סרטונים על גבי מסך ירוק

טיפים לצילום סרטונים על גבי מסך ירוק

צילום סרטונים במסך ירוק או באנגלית Green Screen, קיים כבר לפחות 100 שנה. אבל הטכנולוגיה בשימוש במסך ירוק איננה בלעדית לצבע הירוק. הטכנולוגיה היא אפקט חזותי הנקרא מפתח chroma או מפתח compositing. זהו אפקט שלאחר הצילום מאפשר לעורכי וידאו להחליף רקע ולהוסיף רקע או תמונות משלהם לצילום. דוגמא לכך היא הקליפ של משינה "בדרך אל הים" (אגב, בטכנולוגיה של היום זה נראה מזעזע, אין חובת צפייה בקליפ הזה). אז למה דווקא ירוק ? למה לא שחור ? פשוט מאד, כי ירוק בדרך ככל הוא הצבע היחיד שלא רואים בפריימים. ז"א אנשים בדרך כלל לא לובשים ירוק בוהק ואפילו צבע עיניים ירוק הוא לא ירקרק כמו הבד. בעריכה כל הירוק נחתך ולכן אם היה שחור למשל, היינו עושים "חורים" בבני אדם (חותכים על הדרך פיסות גוף, עיניים וכדומה).

חברות רבות משתמשות במסך ירוק כדי להפיק סרטוני מידע אינפורמטיביים, סרטוני תדמית או מצגות תדמית. זהו כלי שימושי ובעל ערך כאשר רוצים לייצר וידאו מקצועי עם רקע אחר ממה שיש לנו. בחלק מהסרטונים הבולטים והפופולריים ביותר ב- YouTube משתמשים במסך ירוק כדי להוסיף רקע מעניין לסרטונים. החלפת הרקע יכולה להוסיף עומק ותבניות מעניינות מבחינה ויזואלית כדי לשמור על הצופה. פעם מסך ירוק היה נחלת אולפני הטלוויזיה וההפקה. האמת ששימוש במסך ירוק לא קשה כמו שזה נראה, אתם לא צריכים להיות במאים על סט מהודר כי ברמת המצלמות והתאורה כיום, כל מה שצריך הוא בד או מסך ירוק בשקל תשעים מ AliExpress , מצלמת בסיסית, הרבה דמיון ואור….הרבה אור (בהמשך ידובר על כך).

כדי לעזור לכם להתחיל, הנה כמה דברים חשובים שיש לזכור בעת הפקת כל סרטון תדמית, סרטון יום הולדת או כל סרטון אחר שתרצו להפיק:

 • הפעם הראשונה בה תשתמשו בבד או מסך ירוק תהיה תמיד הארוכה ביותר (כמו בכל פעם שעושים משהו חדש זה ייקח זמן) ולכן חשוב להיות סבלניים ולהמשיך לנסות ולבצע. אל תתעצבנו כשמשהו לא יוצא טוב אלא הקפידו לראות מה לא עבד, עשו שינויים ונסו שנית. כולנו תקווה כי אחרי הפוסט הזה אתם תפיקו מיד בפעם הראשונה עריכה איכותית של מסך ירוק.
 • כמה פעמים דיברנו על story board לפני צילום ? כמעט כל בפוסט שלנו דובר על כך, במיוחד הארכנו בפוסט על טיפים לצילום סרטוני תדמית לעסקים. לפני תחילת צילום וידאו החשיבות של תוכנית, סקריפט או story board היא קריטית אם לא להצלחת הצילום אז לפחות לתיעול הזמן של הצילום (מה לצלם, מה נאמר בכל קטע).
 • עריכת מסך ירוק יכולה להיות מגניבה, אבל גם יכולה לסחוף אתכם לצלם את כל הסרטון במסך ירוק. הירגעו – אתם לא מפיקים בהוליווד ואין לכם תקציב של מיליונים לעשות מה שהם עושים. השתמשו במסך ירוק רק כאשר אתם חייבים ואין ברירה. אם תתלהבו יתר על המידה, הסרטון עלול לצאת לא אמין ויצא שכרכם בהפסדכם.

שלב 3: התאורה

 • תאורה היא בעצם היסוד הקריטי של צילום עם מסך ירוק, למה ? כי העריכה אינה סלחנית לגבי ירוק כפי שנגדיר אחר כך. הירוק שנגדיר לחתוך ולשים במקומו רקע אחר- הוא שיהיה. לא נוכל "להגיד" לתוכנת עריכה "אבל התכוונו לצבע ירוק מסוג X". כדי להימנע מכך, נדאג לתאורה חזקה, שתאיר את הבד הירוק ו"תראה" למצלמה שהירוק הוא אכן ירוק ולא צבע ש"מתכוון" להיות ירוק. גם כדי להעמיד תאורה כמו שצריך, עדיף להיעזר באיש תאורה או צלם שמבינים מעט עניין. ברמה העקרונית, צריך לפזר אור אחיד על גבי הבד. ניתן להשתמש באטב או קליפס כדי להדק נייר ריכוך לחצובה עם תאורה חזקה, מסנן דיפוזיה או לחילופין ובמידה שיש תקציב, להשתמש בתאורת LED עם בורר עוצמה כדי להגיע לתוצאה הרצויה.
 • את האובייקט המצולם נעמיד קרוב ככל האפשר לתפאורה מבלי להטיל עליו צל. זה בדרך כלל בסביבות שניים או שלושה מטרים. כמו כן, הקפידו לשמור על הידיים של המצולם קרוב לגוף שלו ולבקש ממנו לא לעשות תנועות חדות. למה? כי כל תנועה גורמת לאחר מכן בעריכה למערכת לעשות חישובים מדויקים של צבע ולעיתים רואים מריחה של צבע ירוק בשל העובדה שהתזוזה המהירה גרמה לפריימים להימרח.
מסך ירוק
מסך ירוק

שלב 1: רקע ירוק

 • קנו רקע ירוק. זה יכול להיות בד, בריסטול או כל דמוי מסך ירוק שניתן לשים על קיר או חצובה כרקע. חשוב שהגוון של הירוק יהיה בהיר כדי שבעריכה נחתוך רק את הצבע הזה. את הבד אפשר לקנות כמעט בכל מקום, החל מהסוחר הפרסי ברחוב העלייה בת"א וכלה בסוחר הסיני מרחוב Ali Express בטיינג'ין – זה ממש לא משנה.
 • הקפידו שהמסך הירוק יהיה חלק, אסור שיהיו בו קמטים (קמטים נראים במצלמה כצבע שחור ולאחר מכן תהיה בעיה בעריכה להפריד את הצבע) והוא צריך להיות בצבע אחיד לכל אורכו ורוחבו.
 • קנו חתיכה סבירה בגודל 7X5 כדי שיהיה לכם מספיק בד שלא תצטרכו להתעסק עם צללים בצילום.

שלב 2: בחירת המצלמה

  • השתמשו במצלמת HD שמצלמת וידאו איכותי (P720 ומעלה). ודאו שהמצלמה שלכם שומרת קבצים בפורמט שתוכנת המסך הירוקה שלך יכולה לייבא כדי שתוכלו לערוך. רוב מצלמות המקצועיות והחצי מקצועיות מוציאות קבצי MTS או AVCHD, מצלמות SLR מוציאות ווידאו בפורמט MOV, MP4.
  • מקמו את המצלמה בהתאם לסוג הצילום שתרצו: תקריב, פנים, כל הגוף, חצי גוף.
  • צלמו את הקטע כך שהנושא המצולם יהיה עם גבו למסך הירוק. ודאו כי כל תנועות הגוף או החפצים יהיו בפריים (מסגרת) של המסך הירוק. כל אובייקט שיצולם מחוץ למסגרת המסך הירוק יחתך בסופו של דבר בעריכה, לכן צריך לשים לב לכך. תוכלו גם להיעזר בפוסט שלנו על צילום סרטון וידאו מקצועי כדי לקבל עוד טיפים.

שלב 4: עריכה

כעת אתם צריכים לבחור את התוכנה שבה תשתמשו עבור עריכת המסך הירוק שלכם. ישנם סוגים רבים של תוכנת עריכת וידאו בשוק. אם אתם רק מתחילים, אנו ממליצים למצוא את התוכנה הקלה ביותר וידידותית למשתמש. אנחנו נראה כיצד לעשות שימוש בתוכנת Adobe Premiere , שהיא אחת התוכנות המקצועיות והמומלצות ביותר בשוק העריכה.

ברמת העיקרון, כל מה שצריך לעשות בעריכה הוא לבחור את הצבע שנרצה להסיר בסצנה המצולמת ולהחליף עם הסרט או התמונה הרצויים כרקע.

אז איך עושים זאת ב Adobe Premiere?. פתחו את תוכנת Adobe Premiere ופעלו לפי הסדר הבא:

1. פיתחו פרויקט לפי גודל חומרי הצילום שלכם (עדיף כמובן שכל החומרים ייובאו לפחות בפורמט של HD 720P).

2. ייבאו את שני הקטעים לפרויקט (הקטע הראשון הוא הקטע שצולם עם המסך הירוק, הקטע השני הוא הרקע החלופי אותו נרצה לשים). בדוגמא שלנו לקחנו קטע צילום של פרפר עם מסך ירוק צילום קטע של פארק.

3. גררו את שני הקטעים לTime line של התוכנה, כך שהקטע עם המסך הירוק יהיה למעלה והרקע למטה. זאת משום שתוכנת adobe premiere כמו כל תוכנת עריכה עובדת על שכבות (layers) ולכן כאשר נגזור את התוכן הירוק, נקבל מה שנמצא בשכבה מתחתיו- הפארק. כך זה אמור להראות.

מסך ירוק עריכה

4. חפשו באפקטים מצד שמאל את האפקט "chroma key", זהו האפקט שיודע לחלץ צבע מכל הפריים. הוסיפו את האפקט הזה לקטע העליון (אצלנו זה הפרפר) . כך זה אמור להראות.

5. בלשונית האפקטים (effect controls) של הקטע עם המסך הירוק, השתמשו בבורר הצבע (color picker) כדי לדגום את הירוק שאתם רוצים לבטל. תוכלו מצד ימין של חלון העריכה לבחור בכל מקום שיש בו את הירוק והתוכנה תסמן ליד ה Color picker את הצבע הנבחר. כך זה אמור להראות.

מסך ירוק עריכה

6. הרימו בהדרגתיות את האחוזים תחת האפקט בלשוניות "similarity" ו “Blend” עד לקבלת התוצאה הרצויה. שימו לב שחלקים מהאובייקט לא נעלמים ברגע שאתם מעלים את אחוזי שינוי הצבע. כך זה אמור להראות.

מסך ירוק עריכה

כך הסרטון אמור להראות בסוף:

מאמרים נוספים בקליקינג

טיפים להפקת סרטון תדמית לעסקים
איך לבנות סרט או מצגת לכל אירוע
טיפים לצילום וידאו מקצועי
טיפים ליצירת קהילה וקידום ערוץ YouTube
קידום סרטוני תדמית וסרטונים בפייסבוק
טיפים לצילום וידאו ממצלמת סמארטפון
טיפים לקידום ערוץ עסקי ב Youtube
טיפים לצילום על גבי מסך ירוק
מגמות בשיווק וידאו ב 2019
טיפים לקידום סרטון עסקי ב Youtube
טיפים להפקה וקידום של סרטון תדמית
שידור חי בוידאו ברשתות חברתיות
טיפים ורעיונות למצגת יום הולדת