פרסום בגוגל ושיווק דיגיטלי אינם עניין של מה בכך ודרוש איש מצקוע מיומן לשם העלאת קמפיינים, בדיקה שלהם, אופטימיזציה לאתר ולדפי הנחיתה – או בקיצור: תחזוקה מתמדת. ישנן הגדרות שניתן לקבוע ברמת קמפיין בלבד ואז ההגדרות האלה יחלחלו לכל הקמפיין. לפני הגדרת קמפיין עלינו להסתכל על מבנה האתר ולקחת ממנו תובנות לגבי הקמפיין. למשל: 

אם יש לנו פריטים שאנו יודעים שאנשים נוטים לקנות בבוקר (בד"כ פריטים זולים שלא דורשים הרבה מחשבה לפני הקניה) מול פריטים יקרים שבד"כ קונים בערב (לאחר מנוחה, התייעצות עם גורם נוסף וכו') – אנו צריכים לקיים שני קמפיינים שונים בגלל תלות הזמן. ז"א, הגדרות הקמפיין שונות ברמה הראשונה ולכן אני המוצרים יהיו בקמפיינים נפרדים. כנ"ל למשל לגבי האופי הגאוגרפי של המוצר. אם נמכור אותו רק בישראל נצטרך קמפיין גאוגרפי אחר ממוצר אותו נמכור גם לחו"ל.

כלל אצבע : כל קטגוריית מוצרים באתר צריכה לקבל קמפיין משל עצמה, בתנאי שאין מוצרים בתוך אותה קטגוריה שיצטרכו תנאי בסיסי אחר משל שאר המוצרים. כך קל יותר לראות מידע על מוצרים שונים.

כתבו מהראש (בלי לגשת לאתר) את שמות הקמפיינים וכיצד הן אמורים להראות.

היכנסו לאתר וקבלו רעיונות חדשים לגבי קמפיינים, הוסיפו רעיונות ושנו לפי מה שרואים באתר ובהתאם לביטויים עליהם אנו רוצים לבנות את הקמפיין.

האם לפרסם או לא בשותפי החיפוש של google ?

מספר נקודות למחשבה:

 1. הרשימה דינאמית ומשתנה בכל פרק זמן שgoogle יחפוץ ואין רשימה מסודרת, אך מדובר על אלפי אתרים, הגדולים בהם יוטיוב,CNN ועוד.
 2. הקליקים ממודעות אלה אינה משפיע את איכות המודעה (Quality Score).
 3. כל דפדפן בו יש תוסף הרחבה ל google search נכנס לקטגוריה זו.
 4. לא ידוע היכן המודעות יופיעו.
 5. מצוין עבור חיפוש Brand (חיפוש ידוע מראש).
 6. תמיד ניתן להוסיף בשלב מאוחר יותר את האפשרות.
 7. להוסיף אפשרות זו לפני שיוצאים לקמפיין ב display network.
פרסום בגוגל
 • בעל העסק בלבד יודע אינטואיטיבית למי הוא רוצה לפרסם וזה אינדבדואלי.
 • ניתן להתבסס על מידע מוקדם שיש לנו מ google analytics לגבי מאין הגיעה התנועה ולפרסם לפי מידע זה (כמו להתבסס על מידע ממערכות CRM , Google trends ועוד).
 • לדבר עם אנשים שאיתם עוסקים עסקים לגבי מיקום גאוגרפי.
 • הכי יקר לפרסם בערים גדולות, אך מכילות הכי הרבה לקוחות.
 • שימוש ב Google keyword planner כדי לראות היכן מפרסמים המתחרים.
 • לאילו שווקים אנו רוצים לשווק ? למי נרצה למכור ? האם נרצה לפרוץ לשווקים חדשים ? מיקומים חדשים ?
 • מיקום הוא ברמת Campaign וניתן לשינוי לאחר מכן.
 • שימוש ב Geo retargeting כדי להסיר מיקומים בהם המתחרים פועלים (מפרסמים בדרך כלל לוחצים סתם 10 פעמים ב 10 דקות על המודעות שלנו וגורמים low QS). לכן כדאי לטרגט ליד ולא בדיוק במקום שהם מפרסמים.
 • שימוש ב include ו exclude למיקסום הטרגוט.
 • שימוש בחיפוש גאוגרפי מתקדם כדי להכליל\להוציא ערים או איזורים.
 • שימוש ב radius targeting .
 • שימוש ב location groups .
 • שימוש ב Bulk location – שימוש ברשימות מוכנות מראש בהעתק\הדבק.

הגדרות שפה

 • הגדרות שפה מתייחסות לשפה שתהיה מוגדרת בדפדפן. ז"א אם נסמן צרפתית, כל דוברי הצרפתית יוכלו לראות את המודעות שלנו באנגלית (גוגל כמובן לא יתרגם עבורנו את המודעות לצרפתית).

תמחור ביטויים (מכירה פומבית)

גוגל מציעה מספר שיטות תמחור בנוגע למודעות. שיטת התמחור הקרובה ביותר למכירה פומבית אמתית, בה אדם מרים יד בכל פעם שהוא רוצה להציע מחיר גבוה יותר, היא Manual CPC. כמו גם גוגל מציע 6 שיטות לתמחור אוטומטי.

Target Search page location

Target CPA

Target ROAS

Target outranking share

Maximize clicks

Enhanced CPC

ההבדל בין מכירה פומבית למודעות שונה משמעותית בשל העובדה כי במכירה פומבית, כאשר הקונה רוצה את מוצר האמנות או הרכב, לעיתים לא משנה לו המחיר והוא משלם כל מחיר. במודעות אנו לא ממש "קונים" את הביטוי אלא רק מנסים למדוד כמה נהיה מוכנים לשלם על התנועה לדף הנחיתה, ז"א אנו מודדים האם המחיר שיביא לנו את התנועה הזו שווה לנו.

תמחור manual CPC = כמה אני מוכן לשלם על קליק ויותר מזה לא. למשל: 2 ₪ על קליק.

תמחור אוטומטי = לא משנה לי מחיר הקליק, אלא מה אני מחזיר מהקליק הזה. לעיתים התנועה שווה הרבה כסף יותר מהקליק היקר או זול.

Target Search page location

השיטה הזו טובה לעורר באז על מוצר או שירות, על ידי הבאתו לדפים ראשונים בדפי התוצאות של גוגל. כמו כן האסטרטגיה הזו מעלה CTR. אסטרטגיה זו אינה מדברת על מחיר לקליק אלא על באז בלבד.

כיצד זה עובד ?

גוגל לוקח שליטה על תמחור המודעה ומנסה "לזכות" בכמה שיותר מכירות פומביות על הביטוי על מנת להציג אותו במקומות ראשונים בתוצאות החיפוש, בהתאם לסכום שהגדרנו שאנו רוצים להוציא בכל יום (גוגל עוקב אחרי ההגדרות של מקסימום סכום שכתבנו ופועל לפיהם, אפשר גם לקבוע מקסימום תמחור לגוגל עבור קליק באסטרגיה זו ולא לתת לו לקנות בכל מחיר). התקציב היומי נקבע ברמת הקמפיין. גוגל יכיל את האסטרטגיה הזו לכל המודעות (add groups) הנמצאות תחת אותו קמפיין, או לפי שליטה שלנו במודעות.

Target ROAS – Return on AD spend

לעיתים הקמפיין עוקב אחר מספר אירועים להמרה conversion action (הנעה לפעולה הנחשבת לדעתנו כהמרה או הצלחה). למשל: מכירה ושיחת טלפון. לכל הנעה יש ערך אחר עבור החברה. למשל: ערכה של שיחת טלפון אחר מערך השארת פרטים באתר. אסטרטגיה זו מתמחרת אוטומטית בהתבסס על  כמה כסף נרצה שיחזור אלינו, אחרי שנשקיע אותו על מודעות. למשל: שליחת פרטים בטופס שווה לי X כסף ואני רוצה 200 אחוז החזר על ערך המרה הזה. החישוב הוא: הרווח שנכנס מהמודעה (ערך ההמרה) לחלק לעלות המודעות.

כיצד זה עובד ?

אנו נגדיר בקמפיין כמה כסף יהיו שווים לנו ההמרות מהמודעות, גוגל מצדו ינסה לחזות איזה קליקים ימירו ואיזה סוג המרה. קמפיינים מהסוג הזה מחייבים לפחות 15 המרות מ30 הימים האחרונים, על מנת גוגל יוכל לקיים תחזית המרות.

דוגמא: אנו מוכרים ביטוח רכב על ידי טופס המרה מצד אחד וגם ספר דיגיטלי מצד שני בעזרת טופס המרה. יחס ההמרה לביטוח הוא 10% (אחד מתוך עשרה אנשים רוכש ביטוח בטופס), יחס ההמרה לספר הדיגיטלי הוא 0.05% . נניח שהערך ללקוח הוא 850$.  נוכל להגיד לגוגל כמה שווה לנו טופס ביטוח וכמה שווה טופס דיגיטלי. בהתבסס על המידע שיש לגוגל על מחירי הקליקים שלנו בחשבון AdWords ואחוזי ההמרה , גוגל ינסה לרכוש מודעות שיפגעו המטרות ROAS שהגדרנו.

Target CPA

 הכוונה לאסטרטגיה בה אנו מכוונים להמרות. כמה כסף יעלה לנו להביא המרה. המטרה להביא לנו המרות יותר ככל שניתן במסגרת התקציב. המחיר לקליק לא מעניין אותנו המפרסמים, כל עוד אנו מקבלים קליקים הגורמים להמרות במחיר סביר.

גוגל יחשב איזה קליקים יביאו להמרה וכמה יעלה לנו כל קליק כזה. ערך ההמרה לא משמעותי בתמחור מסוג CPA. חובה להגדיר מעקב אחרי ההמרות ולהגדיר לפחות מה נחשב המרה.

דוגמא לשימוש בשיטה זו : נניח שאנו צבעים ויש לנו טופס באתר. אנו יודעים מניסיונות העבר שנוכל מתוך 5 טפסים שהשאירו פרטים לסגור עסקה אחת (20% המרה). כמו כן ידוע לנו שעל עבודת צבע כתוצאה מהטופס נקבל 1000 ₪. על מנת להיות רווחיים עלינו לפרסם טופס פרטים בפחות מ 1000X0.2 (20% המרה) = 200 ₪ .

Target outranking share

אסטרטגיה אגרסיבית לטיפוס מעל למתחרים בכל מחיר, כדי לקחת להם חלק מהשוק.

כיצד זה עובד ?

אנו נגיד לגוגל איזה דומיין אנו רוצים לדרג גבוה וגוגל ינסה להגיע לכך. כמובן ניתן להגדיר תחום גבוה של ביד. לוקח שבוע לפחות לראות תוצאות. אם המתחרה משתמש באותה אסטרטגיה, מגיעים מהר למחיר גבוה מאד לקליק ואז גוגל לוקח פרמטרים אחרים כדי לדרג. שיטה זו מתווספת לכל הביטויים עליהם אנו עובדים באותו קמפיין.

Maximize Clicks

ברירת המחדל של גוגל לכל קמפיין, אסטרטגיית תמחור יקרה שמטרתה לקבל תנועה ככל שניתן לאתר או לדף הנחיתה, ללא התחשבות בעלויות או בהחזר השקעה. אסטרטגיה זו נועדה כדי למקסם הקלקות ומשתמשים בה בעיקר לבדיקת דפי נחיתה (AB tastings).

כיצד זה עובד ?

גוגל תנסה למקסם הקלקות על המודעה ככל שניתן על ידי בחירת התמחור הנכון להקלקות בקרב כל המודעות והביטויים באותו קמפיין. ניתן גם בשיטה זו להגביל את גוגל במחיר לקליק. שיטה זו נותנת לגוגל את השליטה לגמרי על הקמפיין. השיטה נועדה עבור חברה שמנסה להוציא מוצר חדש לאחר שמוצריה הישנים ידועים ומקודמים בגוגל. המטרה של החברה להכיר את המוצר ללקוחות, לקבל מידע, לקבל פידבק על המוצר, לדעת אם לשפר את האתר – זו הדרך לעשות זאת.

קמפיין "חצי אוטומטי"  – Enhanced CPC

בשיטה זו אנו שולטים בתמחור לקליק, אך נותנים לגוגל יכולת לשנות בהתאם למה שנראה לו שיביא אותנו אל המטרה (המרות). חייב להיות מוגדר conversion tracking בקמפיין.

כיצד זה עובד ?

גוגל תעלה אוטומטית מעל התמחור שלנו בעד 30% להקלקה או תוריד את המחיר עד 100% להקלקה, במקרה שהאלגוריתם יחשוב שההעלאה הזו תביא לנו קליק. לכן מצד אחד שיטה זו יכולה להביא יותר תנועה תוך כדי הורדת עלויות ועדיין לשמור אותנו בתחרות על תמחור הביטוי כדי להביא לאחוז הקלקה מקסימלי. השיטה הזו לא עובדת מתחילתה על כל התנועה אלא על 50% מהתנועה שלנו והאלגוריתם יודע לבצע התאמות בהתאם לביצועים. ז"א שבשלב הראשוני גוגל "משחקת" עם 50% מהתנועה (ללא העלאה של 30% או הורדה עד 100% ) כדי למדוד ביצועים ולבצע התאמות שבשלב הבא יחולו על 100% מהתנועה.

Manual CPC Biding

בשיטה זו אנו שולטים שליטה מלאה על התמחור וכמה שנקבע זה מה שנשלם. גוגל לא תעלה תמחור מעל המחיר המקסימלי שנקבע בהגדרות.

כיצד זה עובד ?

אנו קובעים את תמחור ברירת המחדל ברמת קמפיין וקבוצת מודעות.

ניתן גם לקבוע תמחור ברמת ביטוי.

ניתן להוסיף ECPC בכל זמן נתון.

לא חייבים להכין conversion tracking  מראש.

 • כיצד זה עובד ?
 • אין דרך לדעת בוודאות מה התמחור שעלינו לשים בפעם הראשונה. ניתן להשתמש בכלים דוגמת google keyword planner ו SEMrush , Spy Fu, אך כל עוד החשבון הוא נקי ואין לנו מידע קודם, לא נוכל לדעת בוודאות מה המחיר אותו עלינו להגביל בהגדרות.נקודות למחשבה:
 •  מה לדעתך צריך להיות התמחור על קליק בעסק או המוצר שלך ?
 • התקציב היומי הוא תקציב המקסימום בו גוגל ישתמש, אין ערובה לכך שכל התקציב יגמר משום שאנו משלמים רב עבור קליקים על מודעות שלנו. במקרה לעיל, אם נגדיר למשל 100$ ליום, הרי שתקצבנו במקסימום את הקמפיין ב 3000$ לחודש. אם נכוון למילים בעלות הרבה חיפושים ותמחור גבוה, גוגל יכול לחייב אותו במה שנקרא "בזבוז יתר" שיגיע עד 10%-50% מעל
 •  חשוב על כל מני מקרי קצה (מתחרה חדש נכנס לשוק, מחיר המוצר שלך ליצור עלה, קטסטרופה בשווקים) ונסה לדמיין כיצד איית משנה את שיטת התמחור, מה היית עושה ?

הכתבה עזרה לך? אולי גם זה יעניין אותך...

לתיאום פגישת ייעוץ דיגיטלי חינם: